Kalendarz

Kwiecien 2024
Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Rada Społeczna ds. CPK- jak władza rozmawia ze społeczeństwem?

Rada Społeczna ds. CPK jest przedstawicielem społeczeństwa gmin Baranów, Teresin, Wiskitki w rozmowach z Rządem RP oraz spółką Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o. w sprawach związanych z planowaną inwestycją. W dniu 18 czerwca o godzinie 15.00 w Baranowie odbędzie się posiedzenie Rady Społecznej ds. CPK na którym przyjęty zostanie raport podsumowujący rok współpracy z Rządem i Spółką CPK.

Przedstawiciele spółki celowej i Pełnomocnik Rządu ds. CPK nie potwierdziły żadnego z 5 zaproponowanych terminów spotkań z Radą i najprawdopodobniej nie będą obecni na spotkaniu Rady. Nie jest to dużym zaskoczeniem ponieważ od grudnia 2019 spotkania Rady z przedstawicielami Rządu i Spółki nie odbywają się a komunikacja praktycznie nie istnieje. Wielokrotnie ponawiano pytania, wielokrotnie przesuwano terminy, w efekcie zaprzestano rozmów z Radą i lokalnym społeczeństwem.  Spośród około 40 zagadnień nad którymi pracowała Rada wspólnie ze Spółką przez ostatnie 12 miesięcy pomyślnie zrealizowano 1 (jedno). ). Przez rok Rada unikała rozmów z mediami i politykami licząc, że Państwo zachowa się odpowiedzialnie wobec swoich obywateli a Spółka będzie odpowiedzialnym inwestorem.


Dziś kluczowe pytania pozostają bez odpowiedzi:

  • zapowiedziana w 2017 roku budowa wioski zastępczej dla osób wysiedlanych nie ruszyła, nie ma projektu, nie ma terminu budowy ani nawet wstępnej lokalizacji

  • dokładna lokalizacja CKP od 3 lat nie jest potwierdzana co wywołuje u mieszańców najgorszą reakcję: poczucie niepewności i zawieszenia

  • mimo, że Rząd zapowiada wykupy już w 2020 roku nie są znane żadne procedury dotyczące zasad wycen i przejęć nieruchomości. Propozycje Rady w tym zakresie pozostają bez odpowiedzi

  • nie przygotowano zapowiadanej listy zamiennych nieruchomości mieszkalnych ani nieruchomości zamiennych dla rolników chcących kontynuować działalność rolniczą w innych lokalizacjach

  • przyjęta przez Sejm RP Ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym z dn. 10 maja 2018 jest krzywdząca dla mieszkańców terenów wysiedlanych i pełna pułapek. Liczne, zgłaszane przez Radę Społeczną, propozycje zmian do ustawy zostały odrzucone przez spółkę celową. Rada Społeczna przedłożyła we wrześniu 2019 własny projekt nowelizacji ustawy ale do dziś nie wiadomo co się z nim dzieje.


Fakty są następujące:

Rząd i Spółka Centralny Port Komunikacyjny nie konsultują z Radą Społeczną żadnych planów ani podejmowanych działań w związku ewentualną budową CPK, które mogą mieć wpływ na życie lokalnej społeczności. O zdecydowanej większości planów Rada Społeczna i mieszkańcy dowiadują się z mediów. Działań ukierunkowanych na lokalne społeczeństwo nie odnotowujemy żadnych.

Rząd i Spółka rok po powołaniu Rady Społecznej oraz 3,5 roku po ogłoszeniu lokalizacji inwestycji nie przygotowały dla mieszkańców żadnych propozycji jeśli chodzi o wyceny, wykupy, nieruchomości zastępcze, inwestycje w gminach, wsparcie logistyczne lub psychologiczne.


Intensywna kampania medialna propagująca budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, szczególnie nasilająca się w okresie kolejnych kampanii wyborczych odbywa się kosztem miejscowego społeczeństwa. Politycy wykorzystujący temat CPK w kampaniach wyborczych, w tym obecny Prezydent RP, Premier oraz obecny Pełnomocnik Rządu ds. CPK nigdy nie byli w Baranowie i nie zainteresowali się sprawami mieszkańców, pomimo pisemnych i werbalnych próśb.
Łatwo jest mówić o dalekosiężnych planach i wielkich inwestycjach. Tylko dla ludzi straszonych przymusowymi wysiedleniami politycy i urzędnicy nie mają czasu ani propozycji.

W razie pytań, proszę o kontakt.

Robert Pindor
Przewodniczący Rady Społecznej ds. CPK.
Tel: 601 21 97 21

 

Nasze nowości!

W dniu 24 lipca 2019 r. o godzinie 19.00 w OSP Kaski odbędzie się zebranie członków Stowarzyszenia podsumowujące ostatni rok działalności.


Zamieściliśmy na stronie tekst projektu SPEC-USTAWY.


Start strony www.zpl-cpk.plZAPRASZAMY DO SERWISU:

 

http://www.gmina-baranow.pl/

logo_footer