Kalendarz

Czerwiec 2024
Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

We wrześniu 2017 po raz pierwszy usłyszeliśmy o zamiarze budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego na terenie naszej gminy. Zaskoczenie i niedowierzanie, to były pierwsze uczucia towarzyszące mieszkańcom naszej gminy po otrzymaniu takiej wiadomości. Później doszły inne: złość, rozgoryczenie, strach i smutek. Nikt nie może cieszyć się z faktu, że jego rodzinny dom, jego rodzinne gospodarstwo, często tworzone i rozwijane od pokoleń, jego warsztat pracy, jego rodzinne i sąsiedzkie więzi zostaną zniszczone. Od ponad 4 lat żyjemy w niepewności, w jakimś zawieszeniu pomiędzy normalnym życiem sprzed decyzji o budowie CPK a coraz bliższą przyszłością, grożącą nam wywłaszczeniami pod budowę portu lotniczego, linii kolejowych, dróg i infrastruktury CPK.

15 grudnia 2021 przysłano nam mapy tzw. preferowanej lokalizacji portu lotniczego obejmującej obszar ponad 4000 ha, zastrzegając jednocześnie, że ta lokalizacja może się zmienić. Niedawno Spółka CPK umieściła na swojej stronie www.cpk.pl mapy węzła kolejowego CPK i mapy linii kolejowych CPK, zajmujących nowe miejscowości, nieleżące na obszarze tzw. Programu Dobrowolnych Nabyć. W dalszym ciągu nie mamy informacji gdzie mają zostać wytyczone drogi i koleje łączące port lotniczy CPK z sąsiednimi miastami, czy i gdzie będzie zbudowane tzw. „Airport City”, gdzie ma być zbudowana elektrownia zasilająca CPK. Nie wiadomo, jak będzie wyglądało życie tych mieszkańców, którzy będą mieszkać w sąsiedztwie CPK, jaki będzie hałas lotniczy, kolejowy i drogowy i jakie jeszcze inne uciążliwości, związane z CPK, dotkną mieszkańców. Brak danych dotyczących oddziaływania CPK na środowisko. Wszystkie te informacje są niezbędne do całościowej oceny szkodliwości i uciążliwości inwestycji CPK.

Centralny Port Komunikacyjny jest projektem nieprzygotowanym i nieprzemyślanym. Spółka CPK nie przedstawiła do dzisiaj analizy ekonomiczno-finansowej portu lotniczego CPK ani linii kolejowych CPK. Według medialnych wypowiedzi Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego budowa portu lotniczego ma kosztować 35-40 mld zł a cały projekt to ok. 200 mld zł. Już teraz Spółka CPK wydaje ponad 400 mln zł na prace planistyczne i przygotowawcze i ogłosiła przetargi na następne 11 mld zł. Uważamy ten sposób prowadzenie inwestycji publicznej za skrajnie nieodpowiedzialny. Jak można wydawać publiczne środki na inwestycje, których zasadność ekonomiczna i społeczna jest powszechnie kwestionowana przez specjalistów transportu lotniczego i kolejowego? Które będą budowane wielkim wysiłkiem całego społeczeństwa (wzrośnie zadłużenie państwa, które będzie spłacane z naszych podatków) i które prawdopodobnie nie będą w stanie zarobić na siebie i do których utrzymania będziemy dopłacać?

Stowarzyszenie „Zanim powstanie lotnisko – CPK” protestuje przeciwko budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego na terenie gmin Baranów, Teresin, Wiskitki. Wyniki referendum gminnego z czerwca 2018 roku, dotyczącego zgody na budowę CPK i zgody na warunki odszkodowań dla właścicieli nieruchomości, są jednoznaczne: mieszkańcy Gminy Baranów nie zgadzają się na budowę CPK. Nie zgadzamy się na lokalizację portu lotniczego CPK na terenie gmin Baranów, Teresin, Wiskitki. Nie zgadzamy się na żaden z wariantów linii kolejowych CPK i na lokalizację węzła kolejowego CPK na terenie gmin Baranów, Teresin, Wiskitki.

Apelujemy do władz państwowych o natychmiastowe wstrzymanie prac związanych z budową CPK. Uważamy, że jest potrzebna poważna, publiczna debata na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego z udziałem wszystkich zainteresowanych, w tym ekspertów transportu publicznego, samorządów terytorialnych, przedstawicieli mieszkańców i organizacji dbających o ochronę środowiska.

Kontynuacja inwestycji CPK bez dokonania rzetelnej analizy, uwzględniającej koszty społeczne, gospodarcze i środowiskowe, zwłaszcza wobec aktualnej sytuacji w transporcie lotniczym i złej kondycji Polskich Linii Lotniczych LOT, jest wielkim, kosztownym błędem.

Stowarzyszenie „Zanim powstanie lotnisko – CPK”

Baranów, 02.02.2022

Nasze nowości!

W dniu 24 lipca 2019 r. o godzinie 19.00 w OSP Kaski odbędzie się zebranie członków Stowarzyszenia podsumowujące ostatni rok działalności.


Zamieściliśmy na stronie tekst projektu SPEC-USTAWY.


Start strony www.zpl-cpk.plZAPRASZAMY DO SERWISU:

 

http://www.gmina-baranow.pl/

logo_footer